"משרכשת פעם דעת היא זורעת אור אל מעבר לגבולותיה"

(ג'ון טינדל) 

 

"משרכשת פעם דעת היא זורעת אור אל מעבר לגבולותיה"

(ג'ון טינדל) 

עבודה מרחוק  - העובד (א)

הקדמה

 

תופעת העבודה מרחוק (עבודה מהבית, טלקומיוטינג או טלוורק) התפתחה בעשורים האחרונים בעקבות הגידול במספר החברות הגלובליות, והשימוש הנרחב בטכנולוגיות מידע ותקשורת (אינטרנט, מחשבים ניידים, טלפונים חכמים ורשתות אינטראנט ארגוני ). פחות עובדים מגיעים יום יום לאתר עבודה מרכזי לשעות עבודה קבועות, ויותר עובדים מבצעים את עבודתם מהבית, ממשרדי הלקוח, בדרכים או מסניף החברה ביבשת אחרת. ככל שהתרחבה העבודה מרחוק, ההנהלות נדרשו  לגבש תפיסות ניהוליות חדשות ולהתמודד עם אתגרים שלא נראו בעבר.

 

מאמר זה הוא ראשון מבין שני מאמרים המוקדשים לעבודה מרחוק ושנועדו לסייע למי שמנהל או עומד לנהל צוות עובדים בארגון גלובאלי, ולכל גורם בחברה שנמצא בממשק עם עובדים מרחוק (משאבי אנוש, יעוץ ארגוני, הדרכה ועוד ) במאמר הראשון אתמקד בעובד מרחוק. המאמר השני יוקדש לאתגרים של המנהל מרחוק ויציע דרכים להתמודד עם אתגרים אלה.

 

המאפיינים הייחודיים לעבודה מרחוק  

 

עבודה מרחוק  - עבודה תוך שימוש בתקשורת שאינה פנים אל פנים, מתבצעת כיום במגוון מיקומים: בבית, באתר הלקוח של החברה, ובכל מקום שאינו אתר החברה ( בית קפה, מטוס וכיוב') בארץ המוצא או בחו"ל. מנהל צוות עובדים עשוי לנהל עובדים במדינות שונות, שעובדים בשעות שונות, מהבית או ממקום אחר, בהיקפי משרה שונים, מתרבויות שונות ולרוב באנגלית אבל בדיאלקטים שונים. בעולם העבודה של המאה 21 עבודה מרחוק היא בבחינת הכרח. לארגונים אין כיום אפשרות אלא להעסיק עובדים מרחוק במינון כזה או אחר.

 

לעבודה מרחוק שלושה מאפיינים ייחודיים:

 

 • ריחוק  וביזור פיזי – העובד, המנהל, והחברה/המעסיק מרוחקים זה מזה ומבוזרים על פני מדינות ויבשות, בהתאם למיקום הלקוחות או מיקום סניפי החברה.
   
 • עבודה מהבית – עובדים בבית ובשעות גמישות.
   
 • הטרוגניות תרבותיות – העובדים והמנהלים משתייכים לתרבויות שונות.  

 

ריחוק וביזור פיזי

 

חברה גלובאלית מעסיקה בד"כ  3 סוגי עובדים:

 

 1. עובדים מקומיים העובדים באתרי החברה או באתרי הלקוחות שבמקום
   
 2. עובדים ברילוקיישן, עובדים מארץ המוצא של החברה הנשלחים עם משפחתם למדינה או יבשת אחרת למספר שנים
   
 3. עובדים  "מדלגים", עובדים מארץ המוצא של החברה שיוצאים  לזמן קצוב ( ימים, שבועות וחודשים ) לסניפי החברה  או לאתרי הלקוחות בחו"ל .
   

עובד  מקומי או עובד רילוקיישן ( קבוצה 1 ו-2 ) מרוחק פיזית מאתר החברה, לעיתים נדירות הוא נפגש פנים אל פנים עם המנהל שלו ועם חברי צוות העבודה שלו. הקשר היומיומי הוא  אפוא וירטואלי. כך מתנהלים גם כל התהליכים הארגוניים הנלווים: גיוס ומיון, קליטה, הדרכה והנחיה, תכנון העבודה, מדידה והערכה.

 

הריחוק הפיזי והעדר קשר פנים אל פנים  גורם לקשיים הבאים:

 

 • תהליך הכניסה לעבודה של עובד מקומי השתלבותו בצוות העבודה ופיתוח תחושת השייכות והנאמנות הוא מאתגר במיוחד. ללא תשומת לב ומאמץ מצד העובד והמנהל התהליך עלול להיות ממושך, רצוף אכזבות, לפגוע במוטיבציה של העובד ובתפוקות.
   
 • עובדים במסגרת רילוקיישן  עלולים לסבול מקשיי הסתגלות ובדידות שלהם ושל בני המשפחה שלהם.
   
 • עובד "מדלג" ממקום למקום (קבוצה 3 ), נאלץ להתמודד עם שינויים תכופים בשעות העבודה בגלל פערי שעות, הבדלי אקלים ותרבויות. הטיסות והנסיעות הרבות מעייפות ושוחקות, ועלולות לגרום נזק לחיי המשפחה.

 

בצד הקשיים הנובעים מהריחוק והביזור, הקרבה הפיזית ללקוח של כל אחד משלושת סוגי העובדים הנ"ל מועילה לחברה בכמה מובנים:  

 

 • מאפשרת מפגשי פנים אל פנים בתדירות גבוהה, הכרות והבנה טובה יותר של צרכי  הלקוח ומתן מענה איכותי מותאם יותר.
   
 • מאפשרת זמינות גבוהה ומתן מענה מהיר לצרכיו הלקוח.
   

ברילוקיישן לריחוק ולביזור הפיזי יתרונות נוספים:

 

 • רילוקיישן מהווה סוג של הטבה ושלב התקדמות בקריירה. לכן הוא משמש אמצעי לשימור העובדים המוכשרים.
   
 • הצגת האפשרות של רילוקיישן מהווה בחברות רבות פלטפורמה שבאמצעותה ניתן להצביע על איכות החברה ולהגביר את כוח המשיכה שלה בעיקר עבור עובדים פוטנציאלים.

 

עבודה מהבית

 

כפי שכבר צוין, טכנולוגית התקשורת הקיימת היום מאפשרת עבודה מכל מקום וגם מהבית. ישנם עובדים הבוחרים לעבוד אך ורק מהבית במינונים שונים ובשעות גמישות, ויש הבוחרים לעבוד באתר החברה ולשלב עבודה מהבית (מס' שעות או מספר ימים בשבוע ). לעבודה מהבית מספר חסרונות העלולים לפגוע בתפקוד העובד.
 

 • חוסר האינטראקציה פנים אל פנים עלולה להגביר את תחושת הבדידות ולהפריע בפיתוח תחושת שייכות והזדהות עם הארגון
   
 • כיוון שהעבודה מתבצעת בבית קיימת סכנה של  ערוב ובלבול בין העבודה לחיים המשפחתיים והאישיים, לשחיקה, כעס ולסבל ביחסים בין העובד לסביבתו הקרובה.
   

  לעומת זאת לעבודה מהבית יתרונות רבים:

 

 • חופש וגמישות לא רק מבחינת המיקום אלא גם חופש מבחינת הזמן. עבודה מהבית מקלה על קונפליקטים של הורים עובדים, מאפשרת חיי משפחה טובים יותר, תורמת להעלאת פריון העבודה ומפחיתה היעדרויות
   
 • מאפשרת העסקת מגזרי עובדים חדשים, עובדים מוכשרים ויעילים המתקשים להגיע למקום העבודה - הורים לילדים קטנים, עובדים המטפלים בהוריהם הקשישים, עובדים עם מוגבלויות ועובדים הגרים רחוק ממקום העבודה.
   
 • מאפשרת גמישות תעסוקתית ונתפסת בעיני עובדים רבים כתמריץ גיוס חשוב.
   
 • חוסכת בעלויות החברה - זמני ועלויות נסיעה, עלויות החזקת משרדים, רכבים, שטחי חנייה ועוד.
   
 • חסכונית בראייה לאומית. מחקרים הראו שאם תגדל כמות העובדים מהבית, תקטן באופן ניכר צריכת הנפט, יצומצמו  גזי החממה, ייחסכו מיליארדי דולרים על רכישת נפט, ויגדל החיסכון בזמן נסיעה שיותיר לעובד יותר זמן חופשי.
   
 • בצד החסרונות והיתרונות של עבודה מהבית או עבודה מכל מיקום מרוחק אחר,  קיים גורם אחד ומהותי המשפיע על הצלחתה של צורת העסקה זו והיא ההתאמה האישיותית. לא כל אדם מתאים לסגנון עבודה זה כיוון שהוא דורש משמעת עצמית גבוהה, יכולות תכנון ומימוש סדר יום קפדני, יכולת להימנע מהסחות דעת של האנשים הנמצאים בקרבת מקום, ויכולת להתמודד עם חיי עבודה ללא מסגרת חברתית.

 

 

הטרוגניות תרבותיות

 

חברות רבות מעסיקות עובדים מקומיים  ברחבי העולם. החברות המובילות הן מארה"ב, אנגליה, ספרד וקנדה ובעיקר בתחומי טכנולוגיית המידע והשיווק. העסקת עובדים מקומיים במדינות שונות מגדילה את ההטרוגניות התרבותית של עובדי החברה.  ההטרוגניות מקשה על יצירת קשר והכרות בין אישית בתוך צוות העבודה ועם המנהל הישיר אך יש לה גם יתרונות.

 

 • העובד המקומי  השייך לתרבות המקומית  מכיר ומבין את תפיסות העולם, הערכים והנורמות של הלקוח  המקומי ומדבר בשפתו. העובד מסוגל לתקשר ולפתח יחסי עבודה משמעותיים עם הלקוח ביעילות רבה. הוא גם ידע לאתר את צרכי הלקוח ולסייע בפיתוח מוצרים או שירותים רלבנטיים חדשים. עובד מקומי יוכל לתרום ליצירת אסטרטגיה שיווקית מותאמת לשווקים המקומיים החדשים.
   
 • הטרוגניות תרבותית בצוות עבודה גלובלי עשויה לטייב את תהליכי העבודה והתפוקות. על פי מחקרים, צוות עבודה רב תרבותי לא בטווח הקצר אלא לאחר תקופה מסוימת של עבודה משותפת, יהיה יעיל יותר מצוות הומוגני מבחינה תרבותית. ההסבר: צוות רב תרבותי ,כתנאי לקיומו, חייב לסגל לעצמו נורמות של פתיחות, הקשבה ויכולת טובה להתמודד עם  חילוקי דעות.

מאמרים נוספים