"משרכשת פעם דעת היא זורעת אור אל מעבר לגבולותיה"

(ג'ון טינדל) 

 

"משרכשת פעם דעת היא זורעת אור אל מעבר לגבולותיה"

(ג'ון טינדל) 

לעבוד בגיל השלישי - למה כדאי ואיך להצליח?

עבודה בגיל השלישי

 

עבודה בגיל השלישי היא תופעה כלל עולמית שממדיה הולכים וגדלים משנה לשנה. הסיבות לתופעה זו הן רבות ושונות: עלייה מתמדת בתוחלת החיים ובאיכות החיים, ירידה בשיעור הילודה, הרעה במצב הכלכלי של מרבית משקי הבית, ושינויים בעולם העבודה המעודדים השתלבות של עובדים מבוגרים: יש היום הרבה יותר עבודות שאינן מצריכות מאמץ או כושר גופני גבוה, ובנוסף, ניתן היום לעבוד במשרות חלקיות ובשעות גמישות ולאו דווקא במקום העבודה, גם מהבית.

 

למה כדאי לעבוד?

 

עבודה בשכר בגיל השלישי עונה על  חמישה צרכים חשובים:

 

 1. הערכה וכבוד מהסביבה והימנעות מתחושת בדידות.
   
 2. גאווה ומשמעות, תחושת ערך עצמי.
   
 3. הכנסה ותועלות פיננסיות אחרות ( ביטוח..)
   
 4. אפשרות להנחיל לעובדים הצעירים את הידע והמיומנות המקצועית שנרכשו לאורך השנים.
   
 5. שימור יכולות מנטליות - מבוגרים שעובדים מאתגרים יותר את המוח ומשמרים את היכולות בהשוואה לאלה שאינם עובדים.

 

 

המלצות להצלחה בעבודה

 

 1. בחר בעיסוק מוכר או בתחביב בו צברת ניסיון. להתחיל בעיסוק חדש לחלוטין, מהשלב הזוטר ביותר וללא ניסיון, יהווה גורם סיכון בהשתלבות בעולם העבודה.
   
 2. התעלם מסטריאוטיפים הקשורים לגילך,  לדוגמא, האמירה "עם הגיל חלה ירידה בתפקוד" אינה חד משמעית, אמנם עם הגיל חלה ירידה מסוימת ביכולות, בעיקר ביכולות הטכניות, אבל  עובדים שרכשו ניסיון רב או מומחיות בעיסוק מסוים, הוכח שהתפקוד שלהם נישמר ואינו דועך עם הגיל.
   
 3. תרום מהידע והניסיון שלך לצעירים. רוב המבוגרים נהנים להעביר את הידע לדור הצעיר, עשה זאת גם אתה. הארגון והעובדים הצעירים  שירכשו ממך ידע חשוב יעריכו ויודו לך מאד, ואתה תחוש גאווה וסיפוק.
   
 4. המשך ללמוד. למידה בתחום העיסוק שלך תשמר ותחזק את היכולות שלך להתמודד בהצלחה עם קצב השינויים המהיר בעיסוק ובסביבת העבודה, וגם

מאמרים נוספים